Ze szwedzkim pistoletem

"Granica między sukcesem a porażką jest niezwykle wąska"

"Falstart Vegi raz jeszcze przypomina nam, że wykonujemy bardzo trudną pracę, w której granica między sukcesem a porażką jest niezwykle wąska"powiedział Jean-Yves Le Gall, prezes francuskiej agencji kosmicznej CNES. Hiszpańskie Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych ubolewało nad utratą satelity na Twitterze. Żałując tego, należy być wdzięcznym Europejskiej Agencji Kosmicznej (Esa), Arianespace czy Airbusowi za ich pasję i nieustanne zaangażowanie.

Po 27-godzinnym locie: statek kosmiczny SpaceX z czterema astronautami dociera do ISS "Crew Dragon": Nowy statek kosmiczny: czterech astronautów startuje w kosmos. Misja trwa: Misja na Merkurego: sonda trafia w Wenus

Arianespace jest częścią ArianeGroup, która z kolei jest wspólnym przedsięwzięciem europejskiej grupy lotniczej Airbus i francuskiego producenta silników Safran.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Aby zapobiec ewentualnej katastrofie, demontowany jest drugi co do wielkości radioteleskop na świecie. Naprawa jest wykluczona – byłoby to zbyt niebezpieczne dla pracowników. 

Dawny największy na świecie radioteleskop w Puerto Rico ma zostać wyłączony z eksploatacji ze względów bezpieczeństwa. Badania przeprowadzone przez kilka firm inżynieryjnych wykazały, że katastrofalna awaria konstrukcji teleskopu obserwatorium w Arecibo jest nieuchronna, poinformowała w czwartek Narodowa Fundacja Nauki USA (NSF). Jego kable mogą nie być już w stanie przenosić przeznaczonych dla nich ładunków. Naprawy mogą postawić pracowników w sytuacjach potencjalnie zagrażających życiu. Nawet w przypadku napraw prawdopodobnie wystąpią długoterminowe problemy ze stabilnością.

Uszkodzenia od huraganu Maria

W sierpniu stalowy kabel o grubości około trzech cali, który pomagał podtrzymywać metalową platformę, pękł z nieznanych przyczyn. Gdy spadł, pękł on czaszę reflektora teleskopu o długości około 30 metrów i uszkodził kopułę i platformę. Ponadto obserwatorium zostało uszkodzone przez huragan Maria 2017. Teleskop został tymczasowo zamknięty na czas naprawy. Następnie 6 listopada, według NSF, pękł główny kabel.

Zbadano wszystkie możliwości uratowania teleskopu. Ostatecznie jednak dane pokazały, że napraw nie można przeprowadzić bezpiecznie. Podano, że obecnie trwają przygotowania do demontażu teleskopu. Celem jest zachowanie jak największej części pozostałej infrastruktury obserwatorium dla przyszłych celów badawczych i edukacyjnych.

Popularna atrakcja turystyczna

Radioteleskop w Puerto Rico był największy na świecie o średnicy 305 metrów do 2016 roku, kiedy jeszcze większy został uruchomiony w Chinach. Zaczął działać w 1963 roku i ostatecznie nadal był jednym z najbardziej czułych teleskopów na świecie. W 1974 roku amerykańscy astronomowie Russell Hulse i Joseph Taylor odkryli wraz z nim podwójny pulsar PSR 1913 + 16 – dwie orbitujące gwiazdy neutronowe – i pośrednio obserwowali za jego pomocą fale grawitacyjne.

Naukowcy wiwatują: gigantyczny teleskop rejestruje wypluwającą się materię z czarnej dziury Pomiary za pomocą gigantycznego teleskopu: naukowcy odkrywają tajemnice burzy Zdjęcie czarnej dziury: świat zawdzięcza sensacyjne zdjęcie tej kobiecie

Teleskopy radiowe zbierają fale radiowe z kosmosu. Sygnały radiowe są następnie przetwarzane przez komputery i przekształcane w obrazy. Obserwatorium na północno-zachodnich przedmieściach Stanów Zjednoczonych jest również popularną atrakcją turystyczną.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa

Starożytne szwedzkie thrillery mogą być ekscytujące – i prawdziwe. 300 lat temu, w grudniu 1718 roku, walczący król Karol upadł na linii frontu. Strzał w głowę. Po trzech sekcjach zwłok i sensacyjnym znalezisku Skandynawowie wciąż się zastanawiają, kto wystrzelił śmiertelną kulę.

Niemieccy podróżnicy do Skandynawii znają tę geografię. Duży prom z Kilonii zawsze wpływa do stolicy Norwegii wąskim Oslofjordem wczesnym rankiem. Za wschodnim brzegiem w głębi lądu znajduje się stara, potężna forteca Frederiksten. Szwedzki król Karol XII stał tu 300 lat temu. w kampanii przeciwko Duńczykom i Norwegom na wzgórzu oblężniczym. "Nie martw się"zawołał swoich żołnierzy w oświetlonej płomieniami ciemności. Był jeden "głuchy dźwięk jak kamień spadający na bagno". Tak zapamiętał jego adiutanta Johan von Kaulbars. Karl upadł, śmiertelnie trafiony. Kula przebiła mu głowę.

Kto strzelił? Wróg? Albo wrogi przyjaciel? Czy Frederiksten to tylko jedna zbrojna scena spośród wielu w tej chwili Wielkiej Wojny Północnej – czy też była to spektakularna scena zbrodni? Mówi się, że nawet współczesne armie są mordercze "przyjazny ogień"którzy faworyzowali słynne strzały z tyłu. Ale szwedzki thriller z 1718 roku nadal porusza północne społeczeństwa.https://yourpillstore.com/pl/my-steel-haammer/

Historia zgonów: czy to morderstwo?

Lokalizacja utworów jest myląca. Dzieje się tak często w przypadku niewyjaśnionych zgonów współczesnych wybitnych lub błękitnokrwistych, które miały miejsce dawno temu. Śmierć Kleopatry była już pełna znaków zapytania. Czy egipska królowa zabiła się, umieszczając na piersi jadowitego węża? A może kazała swojemu przeciwnikowi zabić Oktawiana? Współcześni eksperci medycyny sądowej zawodzą z powodu tego pytania. Nie ma nawet mumii.

Bitwa pod Narwą w 1700 roku: wojska szwedzkie dowodzone przez króla Karola XII. Szwecji pokonał przytłaczającą potęgę Rosji. (Źródło: zdjęcie ullstein)

W 1233 r. W ataku zginął inkwizytor Konrad von Marburg. Czy był to mściciel jego ofiar? Bawaria wciąż nadgryza okoliczności śmierci króla Ludwika II, który w 1886 roku wraz z psychiatrą został wyłowiony z jeziora Starnberg. Samobójstwo? A może lekarz Guddena chciał zabić Ludwiga i utopić się w wodzie? Na brzegu znaleziono dowody zamieszania.

Jeden strzał kończy wojnę

Norwegia, 11 grudnia 1718 roku. Wysoko nad Oslofjordem panuje noc. Wojna, przez którą szalał Karol XII, trwa od 18 lat. Szwecji przeciwko innym mocarstwom europejskim. Zadał krwawe straty przeciwstawnemu sojuszowi Rosjan, Sasów, Norwegów i Duńczyków. Teraz 33-letni monarcha ze Sztokholmu walczy o dominację na północ od Morza Bałtyckiego.

(function () {var dyCont = document.getElementById (‘nativendo-sidebar’); if (typeof T == U || T.RecAdInactive) {// usuń kontener dyCont.parentNode.removeChild (dyCont);}}) ( ); .toi-sh-breaker {pozycja: względna; szerokość: 920px; po lewej: -155px; wysokość: 275px; obramowanie: 1px solid #dcdcdc; border-width: 1px 0; wypełnienie: 12px 0 8px; margines: 32px 0; oba czyste; } .toi-sh-breaker: before {content: ‘DISPLAY’; pozycja: bezwzględna; góra: -8px; po prawej: 28px; tło: białe; kolor: # 000; rozmiar czcionki: 10px; wyświetlacz: blok inline; wypełnienie: 2px 10px; } .toi-sh-breaker .Tts {width: 300px;} .toi-sh-breaker # nativendo-sidebar {width: 300px; jasne: brak; float: left; margin-right: 10px;} .toi-sh-breaker > div: last-of-type {width: 300px;}

Mając 20 000 ludzi, Karl oblega fortecę Frederiksten, która jest dwukrotnie silniejsza od tej, jaką mogą zgromadzić Duńczycy i Norwegowie. Śmiertelny strzał padł w stronę skoczni około godziny 21:00. Będzie to miało konsekwencje historyczne. Kończy się, wkrótce pokazuje, nie tylko wojna. Skończyły się również roszczenia Szwecji do władzy na kontynencie.

Ale w co dokładnie uderzył Karl? Odłamek zaczepu artyleryjskiego wroga z oddalonego o 600 metrów norweskiego fortu zewnętrznego Oberberg? Powinien był zdmuchnąć głowę młodego króla. Zamiast tego czaszka ma okrągły, "gruby na trzy palce" Otwór otwarty. A może był to pocisk z muszkietu snajperskiego? 4,5-centymetrowy otwór jest na to znowu za szeroki, a poza tym: żaden łucznik nie może trafić na odległość od fortu z taką dokładnością. Ponieważ istnieje otwór wejściowy i wyjściowy, pozostaje on otwarty nawet, niezależnie od tego, czy ogień został rozpalony z lewej, czy z prawej strony.

Bitwa o Narwę: Szwecja wydawała się sukcesem militarnym, ale gospodarka rozdarta wojną upadła. (Źródło: imago images)

Wkrótce po jego śmierci zaczęły krążyć pierwsze sensacyjne plotki: ktoś mógł wykorzystać odsłoniętą pozycję szwedzkiego władcy na wzgórzu i zabić go z bliskiej odległości. Ze szwedzkim pistoletem.

Wśród ludu monarcha nie był zamożny

Szybko pojawia się kwestia motywu. Ten porywczy monarcha był tylko częściowo popularny wśród własnego ludu. 18 lat wojny splądrowało kraj. Szwecja wydawała się sukcesem militarnym. Jednak gospodarka zniszczona przez wojnę leżała na podłodze. Poddani Karola cierpieli z głodu i biedy. Był „ruiną Szwecji” – pisał sto lat później jeden z najwybitniejszych szwedzkich pisarzy August Strindberg.

Jeśli morderca pochodził z twoich własnych szeregów, czy był egzekutorem zmęczonych wojną buntowników?

Tak jak to możliwe: śmiertelna walka o władzę. Król miał rywali, którzy chcieli tronu. Najpotężniejszym był dziedziczny książę Friedrich von Hessen-Kassel, który wówczas objął również następcę. W oszalałej gorączce adiutant Friedricha cztery lata później przyznał się, że strzelił – tylko po to, by odwołać to wyznanie, gdy jego głowa znów była czysta.

Dochodzenia w sprawie ekshumowanych zwłok

Kierując się takimi spekulacjami, wyjaśnienie gwałtownej śmierci rozwija się na przestrzeni wieków jako pojedyncza przejażdżka kolejką górską.

Żołnierze niosą ciało Karola XII: śmiertelny strzał powinien zakończyć wojnę. (Źródło: imago images)

Kula przyszła z lewej strony, jego osobisty lekarz Melchior Neumann odkrył wkrótce po śmierci Karla. Co może oznaczać tylko: Norwegowie strzelili, władca poległ w bitwie. Prawie 30 lat później, w 1746 r., Ekshumowano zabalsamowane zwłoki, a czaszkę poddano szczegółowym badaniom. Wynik: Pocisk trafił w prawo z bliskiej odległości. Ale morderstwo?

Kolejna ekshumacja w 1859 roku wydaje się potwierdzać śmiertelny strzał wroga. Realizacja trwa zaledwie 58 lat. W 1917 r. Trzecia sekcja zwłok przynosi namacalną niespodziankę. W międzyczasie udoskonalono techniki kryminalistyczne i medyczne. Lekarze medycyny sądowej mogą umieścić kości czaszki z grobu w sztokholmskim kościele Riddarholm pod aparatem rentgenowskim. Ku własnemu zdziwieniu stwierdzasz, że w częściach szkieletowych czegoś zupełnie brakuje: ołowiu. W czasie wojny północnej cała amunicja była wykonana z ołowiu.

Przełom po prawie 300 latach

200 lat po śmierci władcy ponownie rozpoczęto badania. Co naprawdę wydarzyło się 11 grudnia 1718 roku? Nawet ocena perforowanego królewskiego kapelusza nie przynosi nowej wiedzy, zwłaszcza że nie jest jasne, czy nakrycie głowy jest prawdziwe. Ale potem w 1994 roku historyk Rolf Uppström z Uniwersytetu w Uppsali natrafił na sensacyjny dokument.

Artykuł pochodzi z pióra francuskiego pułkownika Philippe’a Maigreta, który służył w kwaterze szwedzkiej armii w chwili śmierci Karola. Maigret donosi, że niedaleko miejsca upadku króla znalazł spłaszczony mosiężny guzik, element szwedzkiego munduru. Był wypełniony ołowiem i tak zdeformowany, że musiał przebić swój cel z ogromną prędkością. 

Bomba Swissair: dochodzenie FBI prowadzi do Niemiec Zachodnich Podejrzany: Nowe ślady w sprawie Rosemarie Nitribitt Serie kradzieży: Kim oni byli "Brabant Killer"?

 Dalsze badania po odkryciu Uppströma ujawniają, że guzik mógł pochodzić z ubrania samego monarchy, nieznany strzelec musiał go ukraść, wypełnić wnętrze ołowiem i strzelić do króla. Pomysł, który jest jednocześnie przerażający i wyrafinowany: za jego życia przetrwała legenda, że ​​krzepki Karl mógł zostać zabity tylko przez przedmiot z własnej kolekcji …

Dalsze dochodzenia: zabronione

Wszystko to zawiera materiał dla teoretyków spiskowych. Ale 300 lat po procesie na wzgórzu przed Frederiksten, państwo szwedzkie ma oczywiście dość nadmiernych spekulacji. Inne zimne sprawy od dawna są na wysypisku. Kto zabił premiera Olofa Palmę przed kinem w 1986 roku? Jak naprawdę doszło do zatonięcia promu „Estonia”, który płynął do Sztokholmu w 1994 roku i zabił ponad 900 osób?

Dlatego: zaprzestań badań. Nurkowie, którzy chcą odwiedzić wrak „Estonii” na dnie Bałtyku, mają do czynienia ze strażą przybrzeżną. I kolejna sekcja zwłok króla Karola XII? Teraz jest to zabronione.

Wykorzystane źródła: Süddeutsche Zeitung, 8 listopada 2018 Die Welt, 2 sierpnia 2008 World of Miracles, wydanie 09/18 Badania własne Dodatkowe źródła Pokaż mniej źródeł

Sonda Merkurego poleci bardzo blisko Wenus. Naukowcy mają nadzieję na ekscytujące dane – ponieważ niedawno astronomowie odkryli gaz na Wenus, który jest wytwarzany w procesach biologicznych.

Sonda jest w trakcie wieloletniej misji na Merkurego "BepiColombo" na krótko przed jej pierwszym spotkaniem z Wenus. W ten czwartek europejsko-japoński statek kosmiczny, który kosztował znacznie ponad miliard euro, zbliży się do sąsiedniej planety Ziemi na dobre 10 000 kilometrów.

O 5:58 czasu środkowoeuropejskiego "BepiColombo" być najbliżej Wenus – hamować. Jest to konieczne ze względu na ich trajektorię w drodze na Merkurego: "To specjalny manewr, ale jest tak dużo miejsca i tak dobrze obliczone, że się nie martwimy"powiedział Simon Plum z Esa Satellite Control Center (Esoc) w Darmstadt. Ze względu na koronę okupacja w centrum jest ograniczona, ale w zupełności wystarczająca.

(function () {var socialEmbed = document.querySelector (‘[data-embed-hash ="-2009520929"] ‘); zgodęEmbedHandler.add (socialEmbed, "

Dzień dobry Układzie Słonecznym! Kto jest podekscytowany na nadchodzący tydzień? &# 128587; ‍♀️&# 128587; ‍♂️ Me @JAXA_MMO & @ESA_MTM są! &# 128515; Polecimy #Venus wczesnym rankiem w czwartek (03: 58UTC)! #Bądźcie czujni! &# 127909; https: //t.co/9WvBw92SvH#BepiColomboVenusFlyby #BepiMeetsVenus #ExploreFarther pic.twitter.com/rbXeTJ0fK9

– Bepi (@ESA_Bepi) 12 października 2020 r" , „Twitter”); }) ();

Wenus wzbudza zainteresowanie badaczy

Misja Merkurego to pierwsza europejska misja na planetę położoną najbliżej Słońca. Nadchodzący czwartek to również dzień dla naukowców: instrumenty na pokładzie będą zbierać dane naukowe z Wenus. Niedawno skupiono się na sąsiedniej planecie planety: we wrześniu astronomowie ogłosili, że odkryli gazowy monofosfan w atmosferze Wenus.