Bu arada, çiftler ve dans yarışmalarında daha tanıdık üst düzey yarışmacılar yer alacak.

Asada, markalı üçlü aksıyla gençliğinden beri ülkesinin artistik patinaj sahnesine liderlik etti. Beş yaşında paten yapmaya başladı ve 2008, 2010 ve 2014 yıllarında 2010 Vancouver Olimpiyatları’nda gümüş madalya içeren ünlü bir kariyerde dünya şampiyonluğu kazandı.

26 yaşındaki Asada, 2014 yılında paten yarışlarına ara vermeye karar verdi ve ertesi yıl geri dönüş yaptı.

2015 NHK Trophy’de bronz madalya da dahil olmak üzere bazı olumlu sonuçları olsa da, geçtiğimiz Aralık ayında ulusal şampiyonalarda kariyer düşük 12. sırada bitirmesi onu kariyer olarak adlandırmanın zamanının geldiğine ikna etti.

Çarşamba günü Tokyo’daki bir oteldeki kalabalık bir toplantı odasında Asada, “Geri dönüşümden sonra iyi bir başlangıç ​​yaptım,” dedi. “Antrenman yapabildim ve rekabet edebildim, ancak geri döndükten sonra işlerin daha zor olduğunu fark ettim ve ulusal şampiyonalardan sonra bunun yeterli olduğunu hissettim (emekli olmak).”

21 yıllık kariyerinden emekli olduğunu iki gün önce blogunda duyuran Asada, Japon spor coğrafyasında özel bir yere sahipti. Popülerliği, altın madalya kazananlar da dahil olmak üzere diğer artistik patencilerin popülaritesini çok aştı.

İki kızının en küçüğü olan Asada, hayranları lejyonuna onu katlayan bir kişiliğe sahipti. Yumuşak dilli ve son derece kibar, çoğu onu kendi “küçük kız kardeşi” olarak görüyordu ve onun fotojenik görünümü auraya eklenmişti.

Mao Asada, 25 Şubat 2010’da Vancouver’da, Güney Koreli altın madalyalı Kim Yu-Na’yı kucaklayarak gösterildi. Asada bayanlar yarışmasında gümüş madalya kazandı. (Mark Baker / The Associated Press)

Asada’nın annesi Kyoko, kariyerinin ilk yıllarında sürekli bir arkadaştı, tüm yarışmalarına katıldı ve rütbelerdeki ilerlemesini izledi.

Asada, Quebec City’deki 2011-12 Grand Prix Finaline katılmaya hak kazandı, ancak annesi ciddi bir şekilde hastalanınca eve dönmek zorunda kaldı. Asada Kanada’dan geri dönerken annesi karaciğer sirozundan öldü.

O zamanlar 20’li yaşlarının başındaydı ve kaybı hayranları arasında duygusal bir etki yarattı.

Asada, “Uzun kariyerim boyunca birçok dağla karşılaştım” dedi. “Birçok insanın desteği sayesinde bu dağları aşabildim ve minnettarım.”

Soçi’de cesur performans

Çarşamba günkü basın toplantısında Asada, 2014 Soçi Olimpiyatları’ndaki serbest paten performansının en unutulmaz olduğunu söyledi.

Asada, “Sadece birini seçmek zor” dedi. “Ama Soçi’deki serbest paten kesinlikle göze çarpıyor.”

Sochi’deki kısa programda, üçlü axeline düştükten, üçlü çevirmeyi aşağı döndürdükten ve üçlü döngüyü iki katına çıkardıktan sonra 16. oldu.

Ancak heyecan verici bir serbest patenle Asada toparlandı ve kişisel en iyi 142.71 puanını alarak Yuna Kim’in 2010 Olimpiyatları ve Yulia Lipnitskaya’nın 2014 Olimpiyatları takımının skorundan sonra 140’ın üzerinde puan alan üçüncü kadın oldu.

Bu, Asada’yı serbest buz pateninde üçüncü ve genel olarak altıncı yaptı. Madalya kazanmamış olsa da bu, pek çok kişinin asla unutamayacağı bir performanstı.

Sırada ne var? Asada, hayatında yeni bir adım atmaya hazır olduğunu ve artistik patinaj şovlarında yer almaya devam edeceğini söyledi.

Asada, “Gelecekle ilgili hiçbir tedirginim yok” dedi. “Yeni şeyler denemek ve olumlu bir şekilde ilerlemeye devam etmek istiyorum.”

ABD artistik patinaj yıldızı Gracie Gold, beş aydan biraz daha uzun bir süre uzakta Olimpiyatlarda profesyonel yardım almak için spordan uzaklaşıyor.

2014 Olimpiyat takımı bronz madalya sahibi ve iki kez ulusal şampiyon olan ABD Artistik Patinaj’a Cuma günü yaptığı açıklamada ne tür bir yardıma ihtiyacı olduğunu belirtmedi.

22 yaşındaki patenci, “Paten kayma ve eğitime olan tutkum hala güçlü.” Dedi. “Ancak, son zamanlarda buzda ve buz dışında yaşanan mücadelelerden sonra, biraz profesyonel yardım almam gerektiğini ve Grand Prix görevlerime hazırlanırken biraz izin alacağımı fark ettim. Bu sefer daha güçlü bir insan olmama yardımcı olacak ve buna inanacağım paten performanslarıma da yansıyor. “

Kararı ilk olarak USA Today tarafından bildirildi.

Altın, 7 Ekim’de davetli bir takım yarışması olan Japan Open’dan ayrıldı: Grand Prix serisindeki iki büyük uluslararası görevinden: Çin Kupası ve Internationaux de France. İkisi de Kasım ayında.

Ocak ayı başında ABD takımı için Olimpiyat elemeleri belirlendiğinde, Gold’un Pyeongchang Oyunlarında rekabet etme ihtimali tehlikeye girebilir. Grand Prix görevlerini atlasa bile yine de rulet siteleri ulusal yarışmalarda yarışmaya uygun olacak.

Altın, ABD’nin bir takım bronz madalyası kazanmasına yardımcı oldu ve Soçi’deki bayanlar etkinliğinde podyuma çıkmayı zar zor kaçırdı. Ancak bu, son müsabakalarda düşüş yaşayan ve koçlarını değiştiren Gold için uzun zaman önce gibi görünmeli.

Altın, ikinci ABD tacını kazanıp 2016’da dünya şampiyonasında dördüncü olduktan bu yana, bireysel etkinliklerde mücadele etti. En iyi bitirişi Skate America’da beşinci oldu ve bu yılki ulusal yarışmalarda çarpıcı bir altıncı oldu.

Şubat ayında koç Frank Carroll’dan ayrıldı. Ve 2010’da Evan Lysacek’i Olimpiyat altınına götüren, bölünmeyi ilan eden Carroll’du. Gold şu anda Michigan Canton’da Marina Zoueva ve Oleg Epstein ile çalışıyor.

Carroll ile ayrılmasının ardından Gold şunları söyledi: “Yaptığım değişiklikler konusunda gerçekten olumlu hissediyorum. Gerçekten olumlu ve destekleyici yeni bir grupla bir şeyleri, ortamı değiştirmem gerektiğini düşünüyorum, sadece bir hız değişikliğine ihtiyacım var ve ben Yeni bir sezona yeniden başlamak için sabırsızlanıyorum. Olimpiyatlar gerçekten inanılmaz. Takımı yapmak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. “

Şimdilik, bu kovalamaca paten yapmaya ara verilmesini gerektiriyor.

Rus patenci Yulia Lipnitskaya, iştahsızlıkla savaştıktan sonra 19 yaşında emekli oldu.

Lipnitskaya’nın annesi Daniela Pazartesi günü Rusya’nın Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, kızının anoreksiya tedavisi gördükten sonra Nisan ayında emekli olduğunu Rus paten yetkililerine bildirdi.

Lipnitskaya, 15 yaşındayken Soçi’deki 2014 Kış Olimpiyatları’nda takım etkinliğinde altın madalya kazandı ve 1936’dan beri en genç Olimpiyat pateni şampiyonu oldu.

Ancak, potansiyel bir şampiyon olarak görüldüğü bireysel yarışmada madalyaları kaçırdı.

Lipnitskaya, son büyük etkinliği olan Nisan 2014’te dünya şampiyonasında gümüşle geri döndü.

Pek çok Rus için Soçi Olimpiyatlarının sembolü haline geldi, özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gösterilerini övdükten sonra.

Ancak şöhretle başa çıkmakta zorlandı.

Kasım 2014’te özgürlüğünü kaybettiğinden ve hayranlarının beklentilerini karşılamaya çalışırken “sürekli stres” hissettiğinden şikayet etti.

Lipnitskaya, Grand Prix yarışmasında ikinci olduğu sırada bir madalya törenine katılmak yerine arenadan ayrıldıktan sonra zaferden başka bir şeyi kabul etmeye çalıştı.

Bazen sağlam Grand Prix sonuçlarıyla toparlanma yolunda görünüyordu, ancak Rus vatandaşlarındaki kötü performans, büyük şampiyonalar için seçilmediği anlamına geliyordu.

Son sezonu, vatandaşları kaçırmasına neden olan buzlu bir caddede düşme de dahil olmak üzere yaralanmalarla engellendi.

Pazar günü, Rusya’nın Olimpiyat bireysel şampiyonu Adelina Sotnikova’nın teknik direktörü Evgeny Plushenko, sakatlık nedeniyle gelecek yıl unvanını savunmayacağını söyledi.

Editörün notu: CBCSports.ca, Perşembe günü saat 04: 15’te (ET) başlayacak olan Artistik Patinaj Finali Grand Prix’sinde her kısa ve ücretsiz programı canlı olarak yayınlıyor. Etkinlik ayrıca CBC Televizyonu’nun Olimpiyat Oyunlarına Giden Yol programlarında Cumartesi günü saat 14: 00’de gösterilecek. ET ve Pazar 15:00 Yerel zaman. İşte Pj Kwong’un etkinlikte neler bekleyebileceğine dair dökümü.

Grand Prix Finalindeki favoriler normalde oldukça açık. Ama bu yıl farklı.

Artistik patinajın en iyi isimlerinden bazıları, Japonya’nın Nagoya kentindeki erkekler ve bayanlar etkinliklerinde kapıyı açık bırakacak. Bu arada, çiftler ve dans yarışmalarında daha tanıdık üst düzey yarışmacılar yer alacak.

Dört etkinliğin hepsinde dikkat etmeniz gerekenler:

Dans: Fazilet ve Moir’in sanatı meyve verir

Elmalar ve Portakallar. Ben buz dansı olayını böyle görüyorum.

Param “elma” üzerinde – şampiyonlar Tessa Virtue ve Scott Moir’i savunmak – her seferinde. Kanadalıların her şeyi yapabileceği gerçeğini seviyorum. Sanatsal risk almaktan korkmuyorlar ve bu yüzden kariyerleri boyunca sonsuza dek beynime kazınmış programlar yaratabildiler.

Tessa Virtue ve Scott Moir NHK Trophy’de altın madalya kazandı

Spor Dalları

3 yıl önceVideo8: 24Virtue ve Moir, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen ISU Grand Prix NHK Trophy 2017’de altın talep etmek için toplam 198.64 puan aldı 8:24

“Portakallar” iki kez dünya şampiyonu olan Gabriella Papadakis ve Guillaume Cizeron. Fransız patenciler, Erdem ve Moir gibi sınırları zorlamazlar, ancak neyi iyi yaptıklarını bilirler ve her seferinde bu tür şeylerde başarılı olurlar. Meteorik yükselişlerini sansasyonel paten becerileri, hız, uyum ve saf güzellikle akıcı bir stile inşa ettiler. Kendileri için işe yarayan bir şeyi alma ve çoğaltma yeteneklerine hayranım. Yarışmaları kazanır ve her zaman amaç budur. Akıllı.

Fransız Gabriella Papadakis ve Guillaume Cizeron ISU Grand Prix’sinde altın madalya aldı

Spor Dalları

3 yıl önceVideo7: 43Fransız kombo, ISU Artistik Patinaj Internationaux de France Grand Prix’sinde altın madalya kazanmaya giderken hem Ice Dance hem de Free Dance etkinliklerini kazandı. 7:43

Kuşkusuz bu Şubat ayında Olimpiyat unvanını alacak olan bu iki dans takımından biri olacak ve bu da bu kafa kafaya yarışmayı özellikle önemli kılıyor.

Fazilet ve Moir, Pyeonchang altınına odaklandı

Spor Dalları

3 yıl önceVideo8: 32Kanada’nın galası buz dansı ikilisi, bir yıl önce aktif rekabete döndükten sonra, Güney Kore’de dünyaya meydan okumaya hazır. 8:32

Erkekler: Büyük 3 Yok

Sezonun başında, 2014 Olimpiyat şampiyonu Yuzuru Hanyu, 2014 Olimpiyat gümüş madalyalı Patrick Chan ve iki kez dünya şampiyonu Javier Fernandez’in “müthiş üçlüsünün” Final’e katılmayı başaramayacağını asla düşünmemiştim. Bu üç adam bu etkinliğin müdavimleriydi ve bunlardan biri, 2010’dan beri biri hariç her yıl unvanı kazandı.

Onların yokluğu iki gencin – 18 yaşındaki Nathan Chen ve 19 yaşındaki Shoma Uno – şampiyonluk için kafa kafaya gitme fırsatı yaratır.